Framgångar för P04 i Laxacupen

Mellan den 27/7 – 30/7 spelades Laxacupen i Halmstad. I P13 deltog 35 lag och FKK P04 Svart lyckades ta hem ett silver!

FKK P04 Svart gick igenom gruppspelet med tre raka segrar och 19 – 2 i målskillnad! Därefter A-slutspel. I åttondelen mötte vi Hjulsbro som vi besegrade med 3 – 0 och sedan väntade kvartsfinal mot Östers IF. I regnet så vinner vi en komfortabel seger med 3 – 1. Dagen efter stod Haga IF för motståndet. I denna semifinal får vi 1 – 0 mot oss tidigt via ett motlägg sedan äger vi matchen. Vi vinner även denna match. 2 – 1, utan att Haga egentligen skapar en enda målchans förutom målet som kom på ett motlägg.

I finalen väntar då Halmstad BK. Tyvärr kantas tiden innan match av ett ihållande regn och åska. Matcher avbryts två gånger och diskussioner tar vid om vi verkligen bör spela matchen alls på grund av vädret. Matchen om tredjepris ställs in men vi får besked om att finalen måste spelas – ett märkligt beslut kan tyckas men vi försöker göra det vi kan med dessa förberedelser. Tyvärr får vi endast några minuter som uppvärmning till skillnad mot våra motståndare. Det visar sig att Halmstad är ett riktigt bra lag som spelar bra fotboll. Vi lyckas dock gå till halvtidspaus med en 3 – 2 ledning. I andra halvlek släpper vi tyvärr in några mål – varav en straff (tveksam) och ett offsidemål. Med underläge 6 – 3 visar våra killar härlig moral och de sista fem minuterna går vi upp till 6 – 5 och har en chans att få oavgjort men det vill sig inte riktigt. Tyvärr förlust med 6 – 5 men en fantastisk insats av våra killar i denna cup!